Home / Oakland County / ARTS, BEATS & EATS Headline Artists Announced

ARTS, BEATS & EATS Headline Artists Announced

STONE TEMPLE PILOTS, NEON TREES, JUSTIN MOORE & BOBBY BROWN TO HEADLINE ARTS, BEATS & EATS

Southeast Michigan’s premier Labor Day festival, the 24th annual Soaring Eagle Arts, Beats & Eats presented by Flagstar Bank, is back, Sept. 3-6, to fill downtown Royal Oak with some Grammy Award winning music. Featuring more than 200 performances on nine stages, the festival promises a wide variety of musical genres and family-friendly entertainment.

“Since we were unable to hold the festival last year due to the pandemic, we wanted to rise to the occasion this year, and our team has stepped up to deliver a big-time event,” said Jon Witz, Soaring Eagle Arts, Beats & Eats festival producer. “This Labor Day Weekend, festivalgoers get to feast their ears to plenty of popular acts, including The Guess Who, The Gin Blossoms and one of the biggest bands to be booked since the festival’s conception, Stone Temple Pilots.”

With nearly 20 new musical acts added to the nearly 200 returning favorites, the Beats at this year’s festival are unparalleled. Featuring all genres of music across nine different stages, the bands play on for four days and nights of local and national entertainment. The Michigan Lottery National Stage will feature all-star performances by one of the most commercially successful bands of the 1990s, Grammy Award winning Stone Temple Pilots (“Interstate Love Song,” “Plush”). Also performing on the National Stage is The Guess Who (“No Sugar Tonight/New Mother Nature”), Bobby Brown (“My Perogative”), The Gin Blossoms (“Hey Jealousy”), Neon Trees (“Everybody Talks”), Justin Moore (“Why We Drink”), Mac Watts (“Wise Man”), American rock band Starship (“We Built This City”), a tribute band that transports it audience through five decades of music Your Generation In Concert, the ultimate Beatles tribute band BeatleMania Live!, The Voice finalist of 2016, Laith Al-Saadi and Detroit R & B sensation, Thornetta Davis.

Metro Detroit’s most talented and widely-recognized local bands will be showcased on eight additional music stages offering a variety of different genres. The local stages include: House of Dank Performance Pit Area; Shorts/Old Nation Alternative Stage; Soaring Eagle Casino & Resort Rock Stage; Makers Mark R&B Stage; Flagstar Bank International Stage; Detroit News Country Stage; Oakland Community College Cultural/Acoustic Stage; and the Detroit Institute of Arts Kids Stage.

NEWCOMERS AND A LOCAL PAY RAISE

On the local side of the festival, all locally based bands will receive a 10% increase in pay from 2019, and there are nearly 20 first-timers performing at Arts, Beats & Eats this year. Joining the top-tier lineup is Cullen Emadrey, an R&B and soul artist with touches of pop and electronic, who often cites Aaliyah as his biggest influence. Joining him on the R&B stage is The Further Adventures of FatBoy and JiveTurkey, the brain child of Benjamin Hall, a Central Michigan-based musician. The rock stage will add Frame 42, a Lapeer-based band that’s under the direction of four-time Grammy nominee Deb Barber. Another newcomer to the rock stage is Mac Saturn, a soul powered rock-and-roll band born from a gastric mass in the outer reaches of a forgotten renaissance.

For country music fans, the festival welcomes new local artists. Featuring a Detroit-based singer who brings an Americana touch with his banjo, Christian Ohly, and a band who draws from many locations in the United States to bring together a combination of very gifted musicians, BIG Riggs Band. The acoustic stage will be graced by Dan Millard, a singer born in Liverpool and influenced by bands from the British Invasion and Motown, a young and upcoming acoustic singer and guitarist from India, Abhay, and another young singer-songwriter born in Michigan and who was a lead singer of the Ground Zero Band, Delaney Natke.

Fans of the alternative genre will be happy to see a wide selection of new talent, including CARA, who focuses her performance on original songs, along with a great mix of covers from a wide range of musical genres like blue-eyed soul, pop, and foreign language songs; Ben Daniels Band, who cuts through with their originality, musicianship, and a sound that spans Americana, blues, jazz, and rock; The Hacky Turtles, a Grand Rapids band who harbors an electric recipe of alternative funk/rock with a decent dollup of dirty folk; and 75 Days of Sun, a high-energy original ska/punk band from Detroit with a rapidly-growing reputation for leaving crowds danced-out and begging for more.

Soaring Eagle Arts, Beats & Eats also offers a range of cultural performances. The international stage will feature Half Way There, a five-piece collective band with a laid back one drop reggae style; Renaissance Festival Presents: Pictus, which thrills audiences all over the country with its unique take on primal drums and bagpipes; and Martin Chaparro MC3, a singer-songwriter originally from Argentina and who incorporates many styles in his music.

DON’T FORGET THE ZUMBATHON

Zumba fans can once again celebrate by dancing and sweating on Saturday, Sept. 4, during the Priority Health Zumbathon Celebration. The long-running, favorite festival activity returns, transforming the Michigan Lottery Stage from 10 a.m.-11:30 a.m. into a red-hot, exhilarating dance fitness explosion. Tickets for the Zumbathon are $8 and include free parking from 8 a.m.-noon, free admission for the participant and a guest to the festival, and a free bottle of water.

The 2021 Priority Health Zumbathon benefits HAVEN. As Oakland County’s only comprehensive program for victims of domestic violence and sexual assault, HAVEN provides shelter, counseling, advocacy and educational programming to nearly 30,000 people each year. Last year 1,600 people participated in a sold out Zumba Fitness party at the festival. In conjunction with Vibe Fit Studio, a metro Detroit fitness studio, the class will feature more than 150 other local Zumba instructors from across Michigan.

The full schedule of artists is as follows:

Schedule is subject to change

MICHIGAN LOTTERY NATIONAL STAGE

Friday, Sept. 3 5:00 p.m.  Local TBD
6:00 p.mThorentta Davis
8:00 p.m.The Guess Who
10:00 p.m.Stone Temple Pilots 
  
Saturday, Sept. 4  
5:30 p.m.Beatlemania Live!
8:00 p.m.Starship
10:00 p.m.Neon Trees
  
Sunday, Sept. 5 
  
5:30 p.m. 6:30 p.m.Laith Al Saadi Mac Watts
7:30 p.m.Frank Ray
9:00 p.m.Justin Moore
10:30 p.m.TBD
  
Monday, Sept. 6 
4:30 p.m.Your Generation In Concert
6:30 p.m.The Gin Blossoms
8:30 p.m.Bobby Brown 
  
  

SOARING EAGLE CASINO & RESORT ROCK STAGE

Friday, Sept. 3   
11:00 a.m.-2:00 p.m.The Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
2:30-3:30 p.m.Jack’s Revenge (Rock)
4:00-5:00 p.m.Channel 89 (Alternative/Rock)
5:30-6:30 p.m.Chirp (Rock)
7:00-8:00 p.m.Power Play Detroit (Cover Band)
8:30-9:30 pmThe Santana Project (Tribute Band)
10:00-11:00/11:15 p.m.Tino G’s Dumpster Machine feat. Kenny Olson & Jimmie Bones (Blues)
Saturday, Sept. 4 
11:15 a.m.-12:00 p.m.Paddock (Acoustic Variety)
12:30-1:30 p.m.3rd° Burns (Rock/Classic Rock)
2:00-3:00 p.m.All Grown Up (Rock/Classic Rock)
3:30-4:30 p.m.Act Casual (Jam/Funk)
5:00-6:00 p.m.Jackson and the Pool Sharks (Rock/Indie)
6:30-7:30 p.m.Cast Iron Cornbreak (Rock)
8:00-9:15 p.m.Frame 42 (Rock/Classic Rock)
9:45-11:00/11:15 p.m.Raising The Dead – A Tribute to The Grateful Dead (Psychedelic Rock)
Sunday, Sept. 5 
11:15 a.m.-12:00 p.m.Carolyn Striho (Rock/Indie)
12:30-1:30 p.m.Dirty Mic and the Boys (Rock)
2:00-3:00 p.m.Church Mice (Alternative/Rock)
3:30-4:30 p.m.The Gelheads (Pop/Punk)
5:00-6:00 p.m.Dirk Kroll Band (Acoustic/Pop)
6:30-7:30 p.m.Mac Saturn (Rock)
8:00-9:15 p.m.Eliza Neals (Blues/Rock)
9:45-11:00/11:15 p.m.The Persuasion Band (Cover Band/Top 40)
Monday, Sept. 6 
11:45 a.m.-12:45 p.m.Sweet Season (Acoustic Variety)
1:00-2:00 p.m.86 Noodles (Cover Band)
2:30-3:30 p.m.The Boa Constrictors (Blues/Rockabilly)
4:00-5:00 p.m. 5:00-6:00 p.m.The Marsupials (Rock/Funk) Dave Hamilton Band (Rock/Funk)
6:30-7:30 p.m.Motor City Josh & The Big 3 (Rock)
8:00-9:00/9:15 p.m.The Reefermen (Rock)

SHORTS/OLD NATION ALTERNATIVE STAGE

Friday, Sept. 3 
11:30-12:15 p.m. 12:45-1:45 p.m.Maria Montoya (Pop/Alternative) Kyle Mack (R&B/Hip Hop)
2:15-3:15 p.m.Jason Longuski (Singer-Songwriter/Pop
3:45-4:45 p.m.CARA (In Association with Brian J. Trim & Spectrum Theatre Productions) (Pop/Folk)
5:15-6:15 p.m.MYB (Pop/Alternative)
6:45-7:45 p.m.Half Light Music (Alternative/Classic Rock)
8:15-9:15 p.m.Nina & The Buffalo Riders (Variety)
9:45-11:00/11:15 p.m.The Gasoline Gypsies (Rock/Roots)
Saturday, Sept. 4 
11:30 a.m.-12:15 p.m.Ceolsige (Singer/Songwriter)
12:45-1:45 p.m.Avatar Mode (Rock/Indie)
2:15-3:15 p.m.Vincie D (Alternative/Indie)
3:45-4:45 p.m.IS Evolution (Rock/Soul)
5:15-6:15 p.m.KLR & the Saints (Acoustic/Indie)
6:45-7:45 p.m.Shadow’s Reflection (Rock)
8:15-9:15 p.m.Eva Under Fire (Alternative/Rock)
9:45-11:00/11:15 p.m.Raye Williams (Pop/R&B)
Sunday, Sept. 5 
11:15 a.m.-12:15 p.m.Madison Gail Ganzak (Acoustic Variety)
12:45-1:45 p.m.AllDay MonDay (Indie)
2:15-3:15 p.m.Rocky Wallace (Pop)
3:45-4:45 p.m.REDD (Pop/Alternative)
5:15-6:15 p.m.75 Days of Sun (Reggae/Rock)
6:45-7:45 p.m.Elise Binx (Rock/Hard Rock)
8:15-9:15 p.m.The Hacky Turtles (Alternative)
9:45-11/11:15 p.m.Killer Flamingos (Alternative)
Monday, Sept. 6 
11:15 a.m.-12:00 p.m.JonPaul Wallace (Pop/R&B)
12:30-1:30 p.m.Summer Like the Season (Indie)
2:00-3:00 p.m.Ali McManus (Singer-Songwriter/Pop)
3:30-4:30 p.m.The American Hotel System (Alternative/Rock)
5:00-6:00 p.m.Slowfoot (Blues/Rock)
6:30-7:30 p.m.Ben Daniels Band (Americana/Indie)
8:00-9:00/9:15 p.mLeaving Lifted (Reggae/Rock)

DETROIT NEWS COUNTRY STAGE

Friday, Sept. 3 
11:15 a.m.-12:00 p.m. Rae of Light (Acoustic Variety)
12:30-1:30 p.m. Christian Ohly (Acoustic/Folk Rock)
2:00-3:00 p.m.The Bootstrap Boys (Country)
3:30-4:30 p.m.Judy Banker Band (Americana/Roots)
5:00-6:00 p.m.Mark Blomsteel (Country)
6:30-7:30 p.m.George Aneed (Country/Rock)
8:00-9:15 p.m.Taylor Tucky (Country/Rock)
9:45 pm-1:00/11:15 p.m.Paulina Jayne (Country)
  Saturday, Sept. 4 
11:15 a.m.-noonAspen Jacobsen (Americana/Folk)
12:30-1:30 p.m.Third Coast Swing (Gypsy Jazz)
2:00-3:00 p.m.Kira Blue (Country Pop)
3:30-4:30 p.m.The Steve Taylor Three (Americana)
5:00-6:00 p.m.Carly Collura (Country/Rock)
6:30-7:30 p.m.Joe Jaber and The Last Divide (Americana/Rock)
8:00-9:15 p.m.Joey Vee (Country)
9:45 pm-11:00/11:15 p.m.David Shelby (Country)
Sunday, Sept. 5 11:15 a.m.-noonNick Fugedi (Acoustic/Americana)
12:30 p.m.-1:30 p.m.Bob Marshall Band (Country/Rock) 
2:00-3:00 p.m.Lisa Mary (Country) 
3:30-4:30 p.m.Bernadette Kathryn and the Lonely Days Band (Country/Rock) 
5:00-6:00 p.m.Alan Turner (Country/Rock) 
6:30-7:30 p.m.Big Riggs Band (Country/Rock) 
8:00-9:15 p.m.Tommy Steele Band (Country/Rock) 
9:45-11:00/11:15 p.m.Drew Hale (Country/Rock) 
Monday, Sept. 6 
11:15 a.m.-12:00 p.m.Joe Kidd & Sheila Burke (Americana/Folk)
12:30-1:30 p.m.Phil Profitt and his Fast Fortunes (Country/Rock)
2:00-3:00 p.m.Ernie Clark & the Magnificent Bastards (Americana)
3:30-4:30 p.m.Deal Breakers (Americana/Rock)
5:00-6:00 p.m.Kari Holmes (Country/Pop)
6:30-7:30 p.m.Billy Gunther & The Midwest Riders (Country/Rock)
8:00-9:00/9:15 p.mThe Orbitsuns (Country)

MAKERS MARK R&B STAGE

Friday, Sept. 3 
11:15 am-12:15 p.m.Sara Marie Barron (Neo-Soul/R&B)
12:45-1:45 p.m.Stephen Grady, Jr. (Jazz/R&B)
2:15-3:15 p.m.Valerie Barrymore & Foundation of Funk (Funk/Soul)
3:45-4:45 p.m.Hullabaloo (In Association with Brian J. Trim & Spectrum Theatre Productions) (Jazz/R&B)
5:15-6:15 p.m.Terri Shu (R&B)
6:45-7:45 p.m.Chris Canas Band (Blues/Soul)
8:15-9:15 p.m.Ryan Neal (Funk/Soul)
9:45-11:00/11:15 p.m.Alise King (R&B/Soul)
  Saturday, Sept. 4 
11:15 a.m.-12:15 p.m.Keely (Pop/R&B)
12:45-1:45 p.m.Jennifer George Quartet (Jazz/R&B)
2:15-3:15 p.m.Cullen Emadrey (Neo-Soul/R&B)
3:45-4:45 p.m.Sam Van Wagoner (Acoustic Variety)
5:15-6:15 p.m.Drey Skonie and The kLouds Band (Pop/R&B)
6:45-7:45 p.m.Isis Damil (R&B/Soul)
8:15-9:15 p.m.Notorious (Pop/R&B)
9:45-11:00/11:15 p.m.Melanie Rutherford Phat Greasy (Blues/Soul)
Sunday, Sept. 5 
11:15 a.m.-12:15 p.m.James Taylor, Jr. (Acoustic/Pop)
12:45-1:45 p.m.Confidence (R&B/Hip Hop)
2:15-3:15 p.m.Kirby LaShae (Alternative Soul)
3:45-4:45 p.m.DA’JA (Latin Jazz)
5:15-6:15 p.m.The Will Cyprian Experience (Jazz/R&B)
6:45-7:45 p.m.Sky Covington (Jazz/World)
8:15-9:15 p.m.Ben Sharkey(Jazz/Pop)
9:45-11:00/11:15 p.m.Damon Terrell (Funk/Latin Jazz)
Monday, Sept. 6 
11:15 a.m.-noonAl Bettis (Jazz/R&B)
12:30-1:30 p.m.The Charles Anthony Company (Tribute Band/Jazz/Funk)
2:00-3:00 p.m.The Further Adventure of Fatboy & Jive Turkey (R&B)
3:30-4:30 p.m.Saxappeal +The Crü (Jazz/R&B)
5:00-6:00 p.m.Band J (R&B)
6:30-7:30 p.m.Nique Love Rhodes & the NLR Experience (Alternative/Hip Hop)
8:00-9:00/9:15 p.mLarry Lee & Back in The Day Band (R&B)

FLAGSTAR BANK INTERNATIONAL STAGE

Friday, Sept. 3 
11:30 a.m.-12:15  p.m.Eagle Spirit Dancers (World Roots)
12:45-1:45 p.m.Black Murray (Celtic/Folk)
2:15-3:15 p.m.Ara Topouzian Trio (World Music)
3:45-4:45 p.m.Comparsa Sur (World Music)
5:15-6:15 p.m.Renaissance Festival Presents: Pictus (Tribal Bagpipes)
6:45-7:45 p.m.Monsieur Guillaume & His Zydeco Hepcats (Zydeco)
8:15-9:15 p.m.Wakefire (Patty Slang/Rock)
9:45-11:00/11:15 p.m.The Polish Muslims (Polka Rock)
    Saturday, Sept. 4 
11:30 a.m.-12:15 p.m.Ballet Folklorico de Detroit (Dance/International)
12:45-1:45 p.m.The Barley Brothers (Celtic/Folk)
2:15-3:15 p.m.McSpillin (World Music)
3:45-4:45 p.m.Xiao Dong Wei (Erhu)
5:15-6:15 p.m.King Mellowman and Mellow Runnings (Reggae/Soul)
6:45-7:45 p.m.The Ruiners (Britt Rock)
8:15-9:15 p.m.Half Way There (Reggae/Rock)
9:45-11:00/11:15 p.m.Roots Vibrations (Reggae/Soca)
  Sunday, Sept. 5 
11:30 a.m.-12:15  p.m.Motor City Irish Dance (Dance)
12:45-1:45 p.m.Bossa Fresca Trio (Brazillian/World)
2:15-3:15 p.m.HYA LEVEL (World Music)
3:45-4:45 p.m.El Trio Escobar (Cuban Street Music)
5:15-6:15 p.m.Detroit Riddim Crew in Dub (World Music)
6:45-7:45 p.m.Uprizin Band (Reggae/Calypso)
8:15-9:15 p.m.Os Clavelitos (Brazillian/World Music)
9:45-11:00/11:15 p.m.Raion Taiko – Great Lakes Taiko Center (World Music)
  
Monday, Sept. 6 
11:00 a.m.-11:45 p.m.Victor Samalot (Jazz/World)
12:15-1:15 p.m.Sabor Latino featuring Reflejos Latinos (Latin/Folklore)
1:45-2:45 p.m.Rowdy O’Reily Not Sunday (Celtic/Folk)
3:15-4:15 p.m.Martin Chaparro MC3 (Latin/Reggae)
4:45-5:45 p.m.Bill Grogan’s Goat (Celtic/Rock)
6:15-7:15 p.m.LL7 (Latin Jazz)
7:45-9/9:15 p.m.Sean Blackman’s In Transit (World Music)

OAKLAND COMMUNITY COLLEGE CULTURAL /ACOUSTIC STAGE

Friday, Sept. 3 
11:15-11:45 a.m.Mike Ward: Psychosongs (Acoustic/Americana)
12:15-2:30 p.m.RO Childrens Choir w/ Mayflower Music MI (Piano Pop)
3:00-4:00 p.m.Dan Minard (Acoustic Variety)
5:00-6:15 p.m.Maggie McCabbie (Acoustic Variety)
6:45-8:00 p.m.Cold Tone Harvest (Americana/Roots)
  Saturday, Sept. 4 
11:15 a.m.-12:15 p.m.Ryan Trager (Acoustic/Indie)
12:45-1:30 p.m.Abhay (Acoustic Variety)
2:00-3:00  pmPaul Shonk Trio (Acoustic Variety)
3:30-5:00 p.m.AcousticAsh (Acoustic Variety)
5:30-6:30  p.m.Billy Brandt & Voxanna (Rock/Roots)
7:00-8:00 p.m.Birds of Prey (Americana/Bluegrass)
  Sunday, Sept. 5 
11:15a.m.-12:15 p.m.ABI (Acoustic/Indie)
12:45-1:45  p.m.Mint Lights (Acoustic Variety)
2:15-3:15 pmDan Tillery (Acoustic Variety)
3:45-4:45 p.m.The Fox and the Fiddle (Americana/Country)
5:15-6:15 p.m.Acoustic Madness (Acoustic/Americana)
6:45-8:00 p.m.Thunderwüde (Acoustic Variety)
  
Monday, Sept. 6 
11:15 a.m.-12:15 p.m.Ted Nagy (Acoustic Variety)
12:30-1:15 p.m.Delaney Natke (Acoustic/Singer-Songwriter)
1:45-2:45 p.m.Julianne Ankley (Acoustic Variety)
3:15-4:30 p.m.The Whistle Stop Revue (Acoustic/Americana)

DETROIT INSTITUTE OF ARTS KIDS STAGE

Friday, Sept. 3 
11:00 a.m.-noonDetroit Circus
12:30-1:00 p.m.Authentic Native American Dance Performanc
1:30-2:00 p.m.Michigan Science Center Presents: ‘Eureka!’
2:15-2:45 p.m.Cool Tricks & Funny Stuff
3:00-4:00 p.m.Audra Kubat – DIA Songwriters Workshop
4:00-4:30 p.m.Michigan Science Center Presents: ‘Eureka!’
4:30-5:00 p.m.Cool Tricks & Funny Stuff
5:30-6:00 p.m.Kids Music with Kevin Devine
6:30-7:00 p.m.Cool Tricks & Funny Stuff
7:30-8:30 p.m.Konumndrum
9:15-11:00/11:15 p.m.5th Dimension Detroit
  Saturday, Sept. 4 
11:00 a.m.-noonDetroit Circus
12:30-12:50 p.m.Mathangi Dance Company
1:00-1:30 p.m.Michigan Science Center Presents: ‘Eureka!’
2:00-2:30 p.m.Cool Tricks & Funny Stuff
3:00-4:00 p.m.Audra Kubat – DIA Songwriters Workshop
4:15-4:45 p.m.Michigan Science Center Presents: ‘Eureka!’
5:00-5:30 p.m.Randyl Lee Magic
5:45-6:15 p.m.Cool Tricks & Funny Stuff
6:30-7:00 p.m.Randyl Lee Magic
7:30-8:30 p.m.DJ Dav
9:15-11:00/11:15 p.m.Detroit Techno Militia
  Sunday., Sept. 5 
11:00 a.m.-noonDetroit Circus
12:30-1:00 p.m.Michigan Science Center Presents: ‘Eureka!’
1:30 & 2:15 p.m.Revolution Chinese Yoyo
1:45-2:15 p.m.Juggler Tim Salisbury
2:15-2:25 p.m.Revolution Chinese Yoyo
2:30-3:00 p.m.Michigan Science Center Presents: ‘Eureka!’
3:00-4:00 p.m.Audra Kubat – DIA Songwriters Workshop
4:30-5:00 p.m.Rosco the Clown Show
5:30-6:00 p.m.Juggler Tim Salisbury
6:30-7:00 p.m.Laugh it Up With Rosco
7:30-9:15 p.m.TetraMusicProject
9:15-11:00/11:15 p.m.DJ Ready Lex
  
Monday, Sept. 6 
11:00 a.m.-noonDetroit Circus
12:30-1 p.m.Michigan Science Center Presents: ‘Eureka!’
1:30-2:30 p.m.NatSPinz
3:00-4:00 p.m.Audra Kubat – DIA Songwriters Workshop
4:00-4:30 p.m.Michigan Science Center Presents: ‘Eureka!’
4:30-5:00 p.m.Kids Music with Joe Reilly
5:30-6:00 p.m.Cool Tricks & Funny Stuff
6:30-7:00 p.m.Kids Music with Joe Reilly

HOUSE OF DANK PERFORMANCE PIT AREA

Friday, Sept. 3 
11:00-11:30 a.m.Ironwood (Celtic/Folk)
11:45 a.m.-12:30 p.m.Scott Lee (Original Rock)
1:00-2:00 p.m.Djangophonique (Gypsy Jazz)
1:00-6:00 p.m.Muralist Lindy Shewbridge
2:30-4:00 p.m.Dueling Pianos International (Piano)
4:30-5:00 p.m.RYN SCOTT (Rock/Hip Hop)
Approx. 7:30-8:00 p.m.Motor City Street Dance Academy (Break Dancers)
Approx. 9:30-10:00 p.m.Movement Festival Presents: Masteria  (Techno/Dance)
  Saturday, Sept. 4 
11:00-11:30 a.m.Pretty Stringz (Violin)
11:45 a.m.-12:30 p.m.Kate Hinote Trio (Alternative/Folk)
1:00-2:00 p.m.The Fruits (Pop/Alternative)
1:00-6:00 p.m.Muralist Lindy Shewbridge
2:30-4:00 p.m.Dueling Pianos International (Piano)
4:30-5:00 p.m.Good Greene (Alternative/Hip Hop)
Approx. 7:30-8:00 p.m.Motor City Street Dance Academy (Break Dancers)
Approx. 9:30-10:00 p.m.Movement Festival Presents: Masteria (Techno/Dance)
Sunday, Sept. 5 11:00-11:30 a.m.Al’Exist (Alternative/Soul)
11:45 a.m.-12:30 p.m.Aaron Parrott & Millenium Heat (Steel Drum Band) 
1:00-2:00 p.m.The Aston Neighborhood Pleasure Club (Modern Vintage) 
1:00-6:00 p.m.Muralist Lindy Shewbridge 
2:30-3:30 p.m.Dueling Pianos International (Piano) 
4:00-5:00 p.m.Nappi Devi (R&B/Hip Hop) 
TBDMotor City Street Dance Academy (Break Dancers) 
TBDMovement Festival Presents: DJ King Saadi 
Monday, Sept. 6 
11:45 a.m.-12:30 p.mPinter Whitnick (Indie)
11:45 a.m.-12:30 p.m.Downriver Dan (Blues/Rock)
1:00-2:00 p.m.Weeknight Motion (Pop/Alternative)
1:00-6:00 p.m.Muralist Lindy Shewbridge
2:30-3:30 p.m.Dueling Pianos International (Piano)
TBDMotor City Street Dance Academy (Break Dancers)
TBDMovement Festival Presents: Andrea Ghita (Techno/Dance)

2021 SPONSORS

Soaring Eagle Casino & Resort, Flagstar Bank, Beaumont, Delta Dental, Detroit Institute of Arts, Everdry, Hawthorne Suites, Hilton Garden Inn-Troy, House of Dank, Imperial Beverage, Kroger, Makers Mark, Mancan, Oakland Community College, Oozelife, Pepsi, Priority Health, Short’s Brewing Company, Stellantis, Tito’s Vodka, US Park and WeatherGard Windows.

Soaring Eagle Arts, Beats & Eats presented by Flagstar Bank will be open 11 a.m.-11 p.m. Friday, Sept. 3-Sunday, Sept. 5; and 11 a.m.-9:30 p.m. Monday, Sept. 6. Admission is free before 5 p.m. on Friday, Sept. 3 and $10 after 5 p.m. Every other day is $5 before 3 p.m. and $10 after 3 p.m.

In 2019, more than 343,000 visitors attended the four-day festival, raising more than $233,000 for local charities. With a long-standing commitment to community giving, the festival has donated a total of nearly $6 million to charitable and community causes since its inception in 1998. 

While the festival was canceled in 2020 due to the pandemic, virtual and small-scale live activations took its place to spread a little bit of art, music, food and health, including a major initiative to support the local music industry called “The Beats Go On…” that raised more than $431K for local musicians.

The 24th annual Soaring Eagle Arts, Beats & Eats presented by Flagstar Bank is Oakland County’s premier festival to be held Sept. 3-6, 2021. The festival celebrates the quality of life in Oakland County by offering a culturally unique presentation that paints the city of Royal Oak’s downtown with a variety of art, food and music for the community to enjoy. “LIKE” artsbeatseats on Facebook or follow us on Twitter and Instagram @artsbeatseats. For more information, visit www.artsbeatseats.com or call 248-541-7550.